Съдебната етика и интегритетът в центъра на конференция в София

На 25 юни в София се проведе конференцията „Етика и интегритет в съдебната система“, организирана от Департамента по правосъдие на САЩ и Българския институт за правни инициативи, в партньорство с CEELI Institute и Съюза на съдиите в България.

Събитието събра български магистрати, експерти и представители на съдебната общност, които обсъдиха ключови въпроси, свързани със съдебната етика, интегритета в правосъдието, извънредната проверка (vetting), дисциплинарната отговорност на съдиите и комуникацията на съдебната власт с обществото и медиите.

По време на дискусиите бяха представени добри практики и подходи от Съединените щати и европейския опит, насочени към укрепване на прозрачността и общественото доверие в съдебната система.

Специален гост на събитието беше федералният съдия Дейвид Кемпбъл от Окръжния съд на САЩ за щата Аризона, който сподели американския опит в областта на съдебната етика и професионалната отговорност на магистратите.

Конференцията предостави платформа за професионален обмен на идеи относно съвременните стандарти за независимост, отчетност и върховенство на правото, като подчерта значението на диалога между съдебната общност и международните експерти.

Следвайте ни