"Продължаваме промяната" досега беше нещо като буфер между Борисов и Пеевски. Те дори искаха да освободят Борисов от ролята му на заложник на Пеевски. Сега Пеевски става още по-силен в двойката с Борисов. Президентските избори вече са фактор, който ще влияе. Гласовете на Пеевски могат да наклонят везните в балотажа", казва политолгът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи в интервю за Mediapool.
Г-н Славев, как си обяснявате аферата с корупционния натиск от кадри от "Продължаваме промяната" в Столична община?
Аз го свързвам с един по-голям сюжет, който тече в държавата. И ако ги навържа хронологично нещата, всичко започва в момента, в който Кирил Петков повдигна въпроса за това как ще се избира и кой ще бъде шефът на Комисията за противодействие на корупцията. Тогава започнаха да вадят бухалките с неща, които явно са разработвани преди време. Правителството има нужда от пари и да се похвали с нещо, за да се отпуснат средствата по Плана за възстановяване.
Едновременно с това, акцията цели делегитимирането на "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Това прави по-лесен избора на нов Висш съдебен съвет, в който да бъдат включени и "Възраждане". Защото в момента, когато теб те ударят антикорупционно, някак си удобно могат да бъдат приети кандидатури за членове на ВСС от други партии, за да се намери мнозинство от 160 гласа. Дали ще са от "Възраждане", дали ще са от "Величие“, дали ще е МЕЧ, но няма да бъде от ПП–ДБ. По този начин ПП-ДБ се изключват чисто, легитимно и дори на морална основа.
Оттам насетне ще кажа за самия скандал, че той наистина е брутален. Четох свалените стенограми. Има един момент, който за мен е потресаващ - и това е, когато заместник-кметът Барбутов казва на (предполагаемо) районния кмет на "Люлин" да назначи хора за по 1000 евро на граждански договори, за да може да им диктува за обществените поръчки. Не може партия, която претендира хората по малките населени места да бъдат активни, да бъдат свободни, да се държи по този начин. Той предлага форма на зависимост, на робство. Главата ми не го побира. Какво светоусещане има този човек? Между другото, районният кмет на "Люлин“ в момента се опитва да се изкара като някакъв морален борец с корупцията. Изключвам, че най-вероятно той прави записа, нали? Колко морален може да е такъв човек? Но извън това, той казва, че в момента, в който му е бил оказан натиск, той се е обърнал към ръководството на партията. Ама чакай сега – когато ти се оказва натиск, ти не трябва да се обръщаш към ръководството на партията, а отиваш в прокуратурата, защото партия ще се опита да потули нещата
Който види престъпление, има задължение да го докладва, нали така?
Как ще се отрази скандалът на управлението на София?
В целия този скандал аз виждам и политическо инженерство. Нека да припомним динамиката в Столичния общински съвет. Ваня Григорова и Диана Томова напускат групата на БСП. На ГЕРБ икономическото мнозинство им висеше на два гласа. Сега си го осигуриха това мнозинство с тия двамата напуснали общински съветници от ПП. Единият от тях не бил виждал и чувал корупция, ама се доверил на неговите партийни другари и решил да напусне с тях. Има активизация, но "Продължаваме промяната" определено си го заслужава. Очевидно са направили грешки. Сега трябва да видим дали корупцията ще бъде доказана.
Трябва да има някакво обяснение защо в някои случаи има свръхреакция на институциите, а по други криминални сюжети изглежда не се работи.
Да, за някои случаи институциите се правят на ударени или заспали. Примерно с актуалните разкрития за (Христо) Ковачки. Това е така, защото институциите се използват като бухалка срещу неудобни политически и икономически опоненти. И това не е отсега. Такъв е дизайнът на нашия преход. Толкова много пъти сме го виждали, но това е положението. Явно българските институции никога няма да бъдат освободени. Аз пак казвам, че за мен ключовото е да се осигури политическата хватка върху прокуратурата. Тя минава през избора на главен прокурор. След 20 юли Борислав Сарафов вече не може да бъде изпълняващ функциите главен прокурор. Контролът обаче трябва да се осигури. За мен всички тези неща са навързани с това дискредитиране на "Продължаваме промяната".
Целта е ПП да бъде извадена от уравнението при избора на нов ВСС – включително при оценката на морални качества на някои кандидати. Отнеха им думата.
Кой според вас понася най-сериозни щети от скандала – ПП, коалицията ПП–ДБ или кметът Васил Терзиев?
За "Продължаваме промяната" със сигурност ще има щети. В крайна сметка Кирил Петков е мотор и вдъхновител на този политически партиен стартъп. Това ще бъде стрес-тестът за ПП. Според мен най-вероятно ПП ще направи пълен цикъл от отчети. Ще започнат избори от най-ниското ниво до върховете. Това е процес, който отнема време, но очевидно те трябва да отделят това време, за да си подредят редиците. Дали ще успеят да излъчат някакво лидерство, което да удовлетвори и партийните членове, и по-широкия електорат – ще видим. При подобен оздравителен процес също има рискове, защото винаги има някакви недоволни хора. Те обаче са длъжни да минат през това, за да се изчистят.
Каква позиция би трябвало да заеме "Демократична България" в тази ситуация?
Трябва да си дадат сметка, че те може да са следващите. Трябва да се опитат да запазят своите партньорства. Ще видим какво ще стане. Със сигурност ДБ ще получи решаващата дума за президентските избори.
Трябва да се знае, че няма да се спре дотук с пускането на записи. Очевидно е, че службите са тръгнали да работят и да пускат записи. Това вече е стандартно в България. Гледали сме го толкова много пъти.
Оставката на Кирил Петков решава ли някакъв проблем?
Решава дотолкова, че това е една съвсем нормална практика. В крайна сметка само един свободен човек може да си подаде оставката. По-големият въпрос е на какво са заприличали нашите партии в България. Говоря за всички партии. Дали това са просто едни черни каси, в които се наливат пари от енергетика и обществени поръчки, сборища на кариеристи...
Така че това, че Кирил Петков подаде оставка – за мен е достойно за уважение. Докато при Бойко Борисов, когато се случваха всичките корупционни скандали, той буташе други хора напред, които да понесат отговорността, включително Цветан Цветанов.
Допускате ли да се ускори преливането на кадри от ПП към ГЕРБ, както стана в Общинския съвет в Добрич? Може ли Борисов да превземе още части от ПП, както стори например със СДС?
По места това е възможно, но Борисов не може да вземе електората на "Демократична България". Сега Борисов залага друг капан, като се опитва да се настани в демократичното пространство като прозападна и антикорупционна фигура. Той иска да се издигне общ кандидат за президент. Това е страшен капан за "Продължаваме промяната" и "Демократична България", ако се съгласят на подобен ход.
Възможно ли е реформаторската опозиция да се възстанови и да издигне общ кандидат за президент?
Може. До президентските избори има достатъчно време, за да отшуми този скандал или да се появят нови записи. Те ще имат общ кандидат, освен ако не се получи разделение.
Как тези скандали около ПП се отразяват на политическата конфигурация в страната? Стабилизира ли се съюзът на Борисов с Пеевски?
Много интересен въпрос е това. "Продължаваме промяната" досега беше нещо като буфер между Борисов и Пеевски. Те дори искаха да освободят Борисов от ролята му на заложник на Пеевски. Сега Пеевски става още по-силен в двойката с Борисов. Президентските избори вече са фактор, който ще влияе. Гласовете на Пеевски могат да наклонят везните в балотажа. Аз не мога да си обясня злорадството на ГЕРБ от този удар, който беше нанесен върху ПП, защото той не е в полза на ГЕРБ.
Борисов ще продължава така известно време, но ние знаем какво се случи между Цветан Василев и Пеевски. Видяхме как се развиха нещата между Пеевски и Доган.
Борисов трябва да е много внимателен с избора на главен прокурор, нали така?
Трябва да е внимателен, защото в момента, в който загуби излаз към властта, може да се окаже в голяма беда.