Скандалът "Чирен" тлее от есента на 2023 г. Още тогава бяха изпратени сигнали, изпратени от Петър Петров - Петьо Еврото, срещу Теодора Георгиева, в които за първи път се казваше, че тя е получавала 10 000 лева на месец, за да контролира ключови разследвания на Европейската прокуратура. Софийска градска прокуратура се самосезира, но разследването приключва без никаква информация с основанието, че сигналът е от анонимен подател. Това каза в "Още от деня" Биляна Гяурова-Вегертседер, директор на Български институт за правни инициативи.
По думите ѝ разиграващото се в момента е продължение, защото играчите са същите. Имаме клипове, за които се твърди, че са изпратени от Петьо Еврото и отново са насочени срещу г-жа Георгиева.
Интересно е времето, в което се появяват клиповете. От началото на годината има едно сгъстяване на събитията - първо беше пожарът. "След това започнаха да се появяват тези клипчета. Има голяма вероятност обяснението да е свързано с тези ключови разследвания, които провежда в момента Европрокуратурата и които са свързани с газохранилището "Чирен" и с тази огромна сума, която се твърди, че е поискана буквално като подкуп."
Биляна Гяурова-Вегертседер заяви, че е важно е да знаем дали тези записи са оригинални. Освен това е важно да знаем дали на записите е действително тя, защото лицето ѝ не се вижда "И трето, трябва да знаем дали тези записи са, всъщност, продължение на една прословута фраза, която Константин Пенчев, още като съдия, председател на Върховния административен съд, каза, докато беше член на Висшия съдебен съвет, че важните кадрови решения на съдебната система се вземат на едни бели покривки. Дали тази уютна асмосфера е продължение на белите покривки, може би това е най-важният въпрос, защото той показва начина, по който се кадрува в системата и че ключовите позиции в съдебната система някак си не се дават на случайни хора и те трябва да минат проверка, която не е през Висшия съдебен съвет, който е висшият кадрови орган в системата, може би минават някакви други проверки."
Биляна Гяурова-Вегертседер обясни, че в момента Европрокуратурата прави административна проверка за евентуални нарушения, свързани с конкретно разследване. "Европрокуратурата се занимава с измами, правонарушения, които могат да доведа до престъпление при много големи злоупотреби с финансови средства на Европейския съюз. Затова първо имаме отвод на прокурор Георгиева и след това, буквално ден след това, ние имаме нейното отстраняване. И това е за мен най-нормалната и най-логична институционална реакция на Европрокуратурата, защото това е орган, който няма и 5 години."
Текстът е препечатан от сайта на БНТ. който можете да посетите тук