Д-р Теодор Славев за Mediapool: Сега трябва да следим за бухалките

Текстът е препечатан от сайта на Mediapool

"След избора на Наталия Киселова за председател на парламента сега трябва да наблюдаваме много внимателно динамиката в прокуратурата и на институциите-бухалки. Да не започнат да удрят през пръстите като знак за това, което се случи. Защото, ако трябва някой да е недоволен от случилото се, това е наистина Пеевски", каза в интервю за Mediapool политологът д-р Теодор Славев. Според него в момента се оформя мнозинство от политически играчи, които не са под контрола на Пеевски.

Дава ли изборът на Наталия Киселова за председател на парламента по-голям шанс за избор на редовно правителство или е засилка към избори?

Ако досега възможността за избор на редовно правителство беше нулева, то след избора на Наталия Киселова шансовете се увеличават, но остават много малки. Най-реалистични са шансовете това да се случи, ако ГЕРБ се съгласи на формулата на ПП-ДБ за равноотдалечения премиер.

Какво очаквате от Бойко Борисов в тази ситуация?

Основното е, че Бойко Борисов ще разчита на президента Румен Радев да му проведе битката с Делян Пеевски. Той очаква и процедурата за избор на главен прокурор да мине, защото очевидно Борисов с главен прокурор Сарафов ще е по-спокоен. Трябва много внимателно да се наблюдава поведението в тези дни на т.нар. органи–бухалки. Влиянието на Пеевски в прокуратурата също е под въпрос.

Природата на българските главни прокурори е много изменчива. Един един ден от ГЕРБ те наричат достоен съдия, избират те за главен прокурор, а на другия ден казват, че си бухалка. После пак са си заедно.

Така е.

Сега имаме БСП, наричана от някои БСП – Ново начало, които подписаха за кордона срещу Пеевски. Не е ли това някакъв вид политически виц? Какво дава гаранция, че Пеевски ще бъде изолиран от управлението?

Пеевски не може да се изолира от управлението с някаква хартийка. Декларацията на ПП-ДБ има три основни стълба. Единият е за налагането на кордона около Пеевски, но виждаме, че Пеевски се самоизолира. Той на практика се карантинира сам. Вторият стълб в декларацията са така наречените антикорупционни закони. Така ги наричат ПП-ДБ, макар че част от тях, нямат пряка връзка с борбата с корупцията. И третият стълб е спирането на избора на Сарафов. Именно това е проблемът, за който Борисов говори. Много удобно той цитира от тази декларация само нещата за санитарният кордон. Проблемът на Борисов е да се постигне политическо съгласие за спиране на избора на Сарафов.

Какво очаквате от Борисов в тази ситуация? Защо да не влезе в нова сглобка и да си даде повече време, за да се откъсне от Пеевски?

Проблемът е, че той, влизайки в управление, ще стане още по-зависим в някакъв смисъл, защото Пеевски ще иска да упражнява публични ресурси и в един момент такива феномени като Калин Стоянов, може пак да започнат да се появяват. Калин Стоянов, помните, уж беше умен и красив, а изведнъж се оказа, че не е. И е много възможно и в ГЕРБ да има такива кадри. Не знам доколко Борисов ще има влияние при едно такова правителство в бъдеще.

А след нови избори?

Ако се проведат избори с прокуратура и служебно правителство, които са по-устойчиви на въздействието на Пеевски, е възможно. Проблемът за него е, че партньори в това нещо трябва да са ПП-ДБ. А от другата страна стои дългогодишния съдружник, с който Борисов е тръгнал да се разделя. Само че отсреща тия, които стоят, не изглежда, че разбират дълбочината на тая битка на влияния, а още повече, че те изглеждат и много нестабилно. Триъгълникът на властта в момента е Борисов – Пеевски – Радев. ПП-ДБ много трудно могат да накланят везните в този триъгълник. Между тези трима играчи по-скоро ще се решават властовите ребуси.

Може ли Пеевски едновременно да се окаже и в управление, и в опозиция?

Ама той в момента управлява. Вижда се кристално ясно, как се дават парите за общини, където има кметове на ДПС- Ново начало. Той в момента е с очевидно много силна позиция в изпълнителната и съдебната власт.

И едновременно с това е в опозиция.

И едновременно с това остава в опозиция. Точно така. Това е добре за всички.

Чии интереси ще представлява Наталия Киселова като евентуален служебен премиер? На Румен Радев?

Познавам Наталия много отдавна и съм работил с нея. Аз имам високо мнение за нейния интегритет. Най-малките ми очаквания от нея като премиер и като шеф на парламента са да не нарушава конституцията, както направи Рая Назарян по случая с Джейхан Ибрямов. Очакванията ми са, че тя ще спазва духа и буквата на законите в страната, което много отдавна не сме виждали, нали? Но това е, ако Конституционният не направи промени в реда на избирането на служебните премиери. Ако тези промени се случат, Радев ще си избере съвсем различен човек, като например Крум Зарков. Но това са вече спекулации.

Ако все пак стигнем до нова сглобка, явно е, че ДПС на Доган няма да бъде официална част от нея, защото няма да го поканят. Но дали няма да бъде патерица на едно бъдещо управление, защото те имат полза от това?

Да, възможно е. Възможно е те да се присъединят към парламентарното мнозинство, което да излъчи кабинет, но това ще са много трудни преговори. Доколко Борисов ще може да се раздели с Пеевски? Сега трябва да наблюдаваме много внимателно динамиката в прокуратурата и на институциите-бухалки. Да не започнат да удрят през пръстите, като знак за това, което се случи. Защото, ако трябва някой да е недоволен днес от това, което се случва, това е наистина Пеевски.

Оформя се мнозинство от политически играчи, имам предвид и президента, които не са под негов контрол. Имаме и потенциалната роля на Киселова като служебен министър-председател, която със сигурност не е от сферата на влияние на Пеевски. Ще е много любопитно да се наблюдава.

Ако бухалките започнат да удрят, това ще е симптом, че е възможно да се състави мнозинство, което да е срещу интересите на Пеевски?

Точно така.

Наталия Киселова възможен избор ли е за редовен премиер?

Категорично не. Това трябва да е човек, който не е политически и партийно обвързан. За да говорим, че някой е равноотдалечен, това означава той да не е партийна и политическа фигура. Да, Киселова е от гражданската квота в БСП, но в крайна сметка е много близко до БСП.

Следвайте ни