Трябва ли да има промени на промените в Конституцията, кой решава легитимни ли бяха изборите и колко важен е съставът на Конституционния съд – дебат по темата в студиото на "Директно" с преподавателя по конституционно право д-р Орлин Колев и Биляна Гяурова-Вегертседер, директор на Българския институт за правни инициативи.
Според г-жа Вегертседер словосъчетанието „съдебна реформа“ толкова много се изхаби от употреба, че вече предизвиква само негативни конотации. "Още от промените в конституцията от 2015 г., както и тези от 2023 г., като че ли не успяваме да стигнем до края на тази реформа и да направим ключови промени устойчиви. Дали ще занулим съдебната реформа, всичко е в ръцете на народните представители."
По отношение на процедурата за избор на председател на ВАС, на 19 ноември Съдийската колегия на ВСС отново ще трябва да приеме хронограма за избор на председател на ВАС, тъй като при предходната процедура нямаше кандидати. Г-жа Вегертседер посочи, че "това доведе до посочването на настоящия председател Георги Чолаков за и.ф. Тази нова процедура разтяга във времето избора и около месец април, ще има нов председател. Това допълнително време, което се дава на г-н Чолаков, според мен не е лишено от политическа окраска."
"Членовете на настоящия състав на ВСС, които вече работят две години извън мандата си, да не прави неща, просто защото законът им позволява, а да помислят кое е моралното и етичното, което може да бъде направено с отговорност към своите колеги. В тази връзка, на 17 декември предстои един много ключов избор – изборът за председател на СГС. Призовавам ВСС да не правят този избор, защото всички знаем колко е важен СГС."
Част от текста е препечатана от сайта на Bulgaria on Air.
Гледайте целия разговор във видеото