На 4 февруари организирахме конференцията „Оттук накъде със съдебната власт“ с участието на президента Румен Радев, председателя на Народното събрание доц. д-р Наталия Киселова и председателя на Върховния касационен съд Галина Захарова. Дискутанти във втората част на дискусията бяха доц. д-р Александър Корнезов, съдия в Общия съд на Европейския съюз, г-жа Теодора Георгиева, Европейски прокурор и проф. д-р Екатерина Михайлова, Нов български университет.
В края на 2023 г. бяха приети промени в Конституцията, голяма част от които в Глава VI Съдебна власт. Те обаче не получиха така необходимия задълбочен професионален и обществен дебат, а в последствие бяха отменени почти изцяло от Конституционния съд. От БИПИ наблюдаваме процесите в съдебната система от достатъчно дълго време, за да сме убедени в нуждата от всеобхватен разговор по темата за независимостта на съдебната власт, през мандатността и изборите на лидерските позиции в системата и като ключ към държавността и именно затова организирахме тази дискусия.
Биляна Гяурова-Вегертседер, директор на БИПИ, откри събитието с обзор на промените в съдебната система през последните 30 години, сред които са създаването на ВКС и ВАС, въвеждането на система за случайно разпределение на делата, пряк избор за членове на ВСС от професионалната квота и др. Г-жа Вегертседер посочи, че през последните години наблюденията й показват, че има висока степен на безидейност по отношение на това какво трябва да се направи в и за системата. "Липсата на посока се подсилва и от факта, че повечето промени, включително и в Конституцията оставят усещането, че не се правят за системата, а срещу конкретни личности или части от системата. Да се „удари“ един или друг, да се заклейми, остракира и очерни. А нагласата „срещу“ никога не е продуктивна и не води до обединение."
В изказването си президентът Румен Радев глава посочи, че задълбоченият дебат за съдебна реформа предизвиква истерия в средите, които се чувстват комфортно със статуквото в системата на правосъдието и за които мрежите на Нотариуса, задушевната атмосфера в „Осемте джуджета“, лепкавото безвремие, обгърнало делото за КТБ и избирателното правосъдие са жизнено необходим гарант за облагодетелстване и безнаказаност. Президентът допълни, че темата за състоянието на съдебната система е болезнена, но е необходим задълбочен и искрен дебат.
Според председателя на Народното събрание, доц. д-р Наталия Киселова, има три основни проблема – за материалите условия за работа, конкурсите и командироването и качеството на законодателството. „Проблемите могат да бъдат решавани на две нива – или през промени в Конституцията, или през промени в законодателството. Моето мнение е, че трябва да се полагат усилия за промени на правилата през закона, независимо дали ще е устройственият или процесуалните закони. Концепцията за съдебна власт през годините съществено се промени, най-вече в сферата на наказателното правосъдие. Всички знаем, че пет от шестте поправки в Конституцията имаха за обект съдебната власт. Трудно можем да кажем, че всички те бяха успешни. Последната беше обект и на конституционен контрол, като съществена част беше обявена за противоконституционна.“
Съдия Галина Захарова посочи, че крайната цел на съдебната реформа е постигането на ефективен и справедлив процес. "Мерките в тази насока няма как да не са частични по споменатата вече причина– липса на ясна комплексна визия за необходимите приоритети на промените. Но правосъдието се осъществява от хора за хората.нито едно от предизвикателствата на съдебната реформа не може да оправдае очакванията и да постигне крайните си цели без условието за независим и безпристрастен съд, който да обуслови справедливостта на процеса. Очертаните приоритети нямат смисъл без убеждението на участниците в процеса и обществеността, че правосъдието се осъществява без каквото и да е съмнение за политическо, икономическо, административно, приятелско влияние. Недоученият може да се научи, бавният съдия може да бъде дисциплиниран. Но ако съдията е податлив на натиск под каквато и да е форма, правосъдие не може да има."
Предстои да публикуваме част от изказванията.