Mediapool.bg: Венецианската комисия одобрява разделянето на ВСС на две колегии

публикуваме препечатка от mediapool.bg

Представители на Венецианската комисия, които в последните два дни провеждат серия от срещи в София, приветстваха предложението за разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии, което залегна в проекта за конституционни промени. Това съобщи в сряда пресцентърът на Народното събрание, след като неговият председател Цецка Цачева проведе среща с делегация на Венецианската комисия към Съвета на Европа.

Комисията предстои да изготви официално становище по конституционните реформи за съдебната власт. То ще даде ориентир дали внесените промени отговарят на европейските демократични стандарти.

Цачева подчерта, че проектът за изменение на основния закон, който се обсъжда в момента, е в съзвучие с Конституцията, решенията на Конституционния съд от 2005 и 2008 г. и с препоръките на Венецианската комисия. Промените, засягащи съдебната власт, са възможните, които могат да бъдат извършени от Обикновено народно събрание, е казала Цачева.

Според нея "няма как да бъде променена квотата на Народното събрание от 11 членове в състава на ВСС, без да бъде свикано Велико народно събрание. Различията между парламентарните групи са как да бъдат разпределени в двете колегии".

Именно квотите в прокурорската колегия станаха причина по-рано този месец АБВ да оттегли подкрепата си от проекта.

По думите на Цачева най-сериозната промяна е прекият избор на членове на ВСС от Общите събрания на съдиите и на прокурорите и следователите.

Гуидо Непи Модона от Венецианската комисия подчерта, че комисията приветства разделянето на ВСС на две колегии – на съдиите и на прокурорите и следователите. Стои обаче въпросът с какво мнозинство да бъдат избирани – квалифицирано или обикновено, посочи той и добави, че Венецианската комисия препоръчва това да се прави с квалифицирано мнозинство, защото така ще се избегне рискът от политизиране на ВСС, се казва в съобщението.

Председателят на Народното събрание отбеляза, че избирането на членове на ВСС от квотата на НС с квалифицирано мнозинство би било гаранция за по-широк консенсус и високи морални качества на кандидатите, но изрази опасение, че съществуват рискове НС да не успее да излъчи представители във ВСС и по този начин да блокира работата на тази институция и на цялата съдебна власт. Цецка Цачева се ангажира преди гласуването на второ четене на законопроекта да бъдат обсъдени вариантите за избор на членове на ВСС от квотата на парламента с квалифицирано мнозинство или с мнозинство от 50+1.

Вече в парламентарната практика съществува такъв прецедент, след като цели две години НС не успя да избере главен съдебен инспектор, тъй като за поста се изискваха повече от 160 гласа.

По време на тридневната си визита в София делегацията на Венецианската комисия, която ще изготви становище по проекта за промени в Конституцията, имаше разговори с министъра на правосъдието Христо Иванов, с председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, с председателя на Конституционния съд проф. Димитър Токушев, както и с представители на ВСС, на Главна прокуратура, на асоциациите на съдиите в България, на Асоциацията на прокурорите в България, както и с български неправителствени организации, посочват от НС.

По информация на "Правен свят" при други срещи делегацията на Венецианската комисия е приветствала и така предложението разпределение в двете колегии на съвета – в съдийската шестима съдии, избрани от съдии и петима членове, излъчени от парламентарната квота, а в прокурорската – шестима от политическата квота и петима от професионалната.

 

  • Начало
    • Новини
      • Mediapool.bg: Венецианската комисия одобрява разделянето на ВСС на две колегии