препечатка от capital.bg с автор Росен Босев:
Явно изцяло отдаден на поредната си истерична политическа атака, Волен Сидеров и ръководената от него парламентарна комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси (преди и на парламентарната етика) вече близо два месеца отказва да изпълни основно законово задължение – да публикува декларациите по Закона за конфликт на интереси на народните представители и членовете на Министерски съвет.
Според Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси лицата, заемащи публична длъжност в едноседмичен срок от избирането или назначаването им подават декларации за несъвместимост, а в едномесечен срок – за частни интереси.
Въпреки че тези срокове отдавна са просрочени - депутатите бяха избрани преди два месеца и 18 дни, а кабинетът на Пламен Орешарски – преди два месеца и два дни, декларациите им все още не са публикувани в регистъра към парламента.
В секцията "подадени декларации" фигурират само имената на първоначално избраните депутати от 42 Народно събрание (без тези, които встъпиха впоследствие на мястото на освободени народни представители), но не и самите декларации. В същото време в секцията "Министерски съвет" дори не са записани имената на членовете на кабинета "Орешарски".
Източници от администрацията на парламента коментираха за "Капитал", че декларациите са подадени в срок, но заради административни неудачи в ресорната комисия се е забавило публикуването им.
Според Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси декларациите на народните представители и на избираните и назначаваните от парламента лица, заемащи публични длъжности се подават до постоянна комисия на Народното събрание. Именно тя има и ангажимента да ги публикува. На 24 юни парламентът назначи лидерът на "Атака" Волен Сидеров за председател на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика в парламента.
Изборът на Сидеров, международно известен заради езика на омразата, който използва редовно, засили общественото недоволство срещу управляващите. Впоследствие лидерът на националистите заключи, че такова нещо като парламентарна етика не съществува и предложи тази част от името на комисията да отпадне. През последните няколко седмици Сидеров обикаляше софийските улици въоръжен, заплашваше с граждански арести протестиращите, предизвика грозен скандал в Бургас, а после влезе в ролята на разследващ журналист. С две думи – правеше всичко друго, но не и да гарантира, че поверената му от ДПС и БСП комисия ще изпълни законовите си задължения.
На страницата на комисията на Волен Сидеров не е качена абсолютно никаква информация – нито стенограми от проведените заседания, нито правила за работа, нито дори и контакти, на които гражданите могат да подават сигнали.
Докато тези базови стандарти не се спазват, представители на изпълнителната власт (в случая вицепремиерът Зинаида Златанова) се възмущават от разкритията на прокуратурата за тефтера на отстранения председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси Филип Златанов.
"Аз да ви кажа просто извън фантазията ми е това, което би могло да се случи в една такава комисия. Тоест това трябва да са едни високи професионалисти, които да изхождат от най-високите професионални и етични стандарти, и законът, разбира се, това няма какво да коментираме. Тоест това трябва да са едни високи професионалисти, които да изхождат от най-високите професионални и етични стандарти, и законът, разбира се, това няма какво да коментираме" коментира Златанова тази сутрин пред ТВ7.
От пресцентъра на парламента обясниха, че се очаква всеки момент декларациите да бъдат публикувани, като това най-вероятно ще стане утре, но не се ангажираха с конкретни срокове.